Bounce Back fast From a mistake

Sharing is caring!

Podíl

tweet

Podíl

Life & appeal Weekly: delighted You

Bounce Back fast From a Mistake

By Anne L. Fritz for life & appeal Weekly

Hope Schmid will never forget the mistake that caused her 6-year-old daughter to come home from school crying. “I was meant to bring in cookies for her homeroom party,” remembers Schmid, 32, of Fairfax Station, Va. “But I had a project due at work and my mommy was going in for medical tests. It completely slipped my mind. I felt like a horrible mother.”

Most people can relate to a mistake like Schmid’s — and the feelings that come with it. forgetting to do something crucial or saying the wrong thing does a number on your self-esteem. “When we mess up, doubts we have about ourselves and our underlying insecurities go into overdrive,” says Leslie Sokol, who holds a doctorate in scientific psychology and is the co-author of think Confident, Be Confident. You might dwell on the mistake, feel bad about yourself and spend the rest of the day beating yourself up — or taking it out on others.

But everyone makes mistakes. “A rare occurrence or utterance isn’t proof that you’re a cruel or bad person,” says Sokol. It’s what you do afterward that makes a difference. Reacting in a positive way, ideal away, can help put you back in control and allow you to step on and regain your self-esteem.

Check out Sokol’s methods for how to cope with the following familiar scenarios. put the recommendations into practice and you’ll come out feeling better about the mistake and yourself.

Scenario No. 1: You miss an crucial meeting because you’re late.

Bounce-back Strategy: Take action.

Apologize to the people you were meant to meet, then find a way to rectify the situation ASAP, suggests Sokol. If the meeting went on without you, ask a co-worker to tell you what was discussed. once updated, you can prepare for the next meeting and take action on any next steps.

If the meeting was canceled because of your absence, take the lead in rescheduling it as swiftly as possible. Be flexible with your calendar to accommodate everyone else’s. putting yourself in charge of righting the situation helps you feel capable again. getting up to speed or securing another meeting time ideal away also prevents you from dwelling on your goof.

Scenario No. 2: You say something dumb to your boss or in a meeting.

Bounce-back Strategy: keep perspective.

acknowledge the mistake immediately by saying something like, “I put my foot in my mouth; let’s take a step backward.” Then, try not to obsess or beat yourself up over it, because that just turns your comment into a much bigger deal than it actually is.

“Remember that one sentence isn’t a reflection of who you are,” says Sokol. “How lots of comments have you made in your life? At one point or another, everyone says something stupid.”

If you have trouble letting it go — or your co-workers don’t let you — keep reminding yourself that it’s normal to make mistakes and try to laugh about it. “The crucial is to accept that you have shortcomings without letting them indicate something global about you,” says Sokol.

Be proactive and plan to be extra-sharp in the next meeting. and believe it or not, there may even be a silver lining: “When we blunder, we show our human side. It can allow others to relate to us and appreciate us as the non-perfect people we all are,” says Sokol.

Scenario No. 3: You forget to send cupcakes for your child’s school party.

Bounce-back Strategy: own up to it, without excessive explanations or blaming others.

admit your mistake — if you forgot, you forgot — and say you are sorry to your child and her teacher. You can offer a brief explanation if there are extenuating scenarios that you can share openly and honestly. “But make sure your main message is that you messed up and are sorry regardless of the reason,” says Sokol.

Also avoid over-apologizing or using multiple explanations. (“I didn’t write it down, and the pet dog got sick and my boss …”) Both are symptoms of doubt, says Sokol. and feeding into any doubts about your abilities as a mother does a lot more to undermine your self-esteem than to comFort Your Kid nebo její učitel.

Místo toho pošlete košíčky, abyste nahradili ty, na které jste zapomněli. A pořád si říkají, že tato chyba (nebo dokonce 50 dalších) neguje všechny ostatní vlastnosti, které z vás dělají velkou matku.

Scénář č. 4: Máte účes, který se ukázal velmi, velmi špatný.

Strategie Bounce-Back: Zaměřte se na celý obrázek.

Pravděpodobně jste v rozpacích, takže musíte udělat nějakou samosprávu, abyste se dostali přes tuto chvíli. Řekněte si, že pocit krásného a atraktivního pochází z kombinace mnoha věcí – osobnosti, intelektu, humoru, talentu a neomezených dalších zvláštních atributů – nejen to, jak vypadají vaše vlasy, říká Sokol.

Navíc, i zvenčí lidé vidí mnohem více z vás než špatný střih. “Všimnou si, jak se dáte dohromady jako celek, včetně vašich přátelských očí a vřelého úsměvu,” říká Sokol. “Nepřekonávejte hodnotu jedné vnímané vady.”

Scénář č. 5: Během argumentu říkáte škodlivé věci, které nemyslíte.

Strategie Bounce-Back: Buďte upřímní a přebírejte odpovědnost.

Jakmile to bude možné, omluvte se a požádejte o odpuštění. Popište, že víte, že jste ublížili druhé osobě a že komentář byl váš hněv, ne čemu skutečně věříte.

Například po boji s manželem, abyste ukázali, že jste upřímní, uveďte příklady, které čelí vašemu komentáři, navrhuje Sokol. Pokud jste řekl, že váš manžel byl hloupý, řekněte mu: „Víš, že si vlastně nemyslím, že jsi hloupý. Na koho vždycky chodím na otázky týkající se [vložení tématu zde]? “ Nebo „Kdykoli nemůžu pomoci dětem s domácími úkoly, vždy máte odpovědi.“

Také důležité: Přiznávejte, že jste se mýlili. “Řekněte něco jako:” Byl jsem naštvaný, ale také vím, že škodlivé věci nejsou ideálním způsobem, jak se zvládnout, “dodává.

Je normální se cítit zklamaný v sobě, ale jakmile se omluvíte a podniknete nápravné opatření, musíte to nechat jít, říká Sokol. Vše, co můžete udělat, je znovu vyhnout se stejné chybě.

Odkaz na tento příspěvek: odrazí se rychle od chyby

0/5

(0 recenzí)

Sdílení se stará!

Podíl

tweet

Podíl

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.