Weekend reflection #57 – Ear Infections as well as government insurance coverage

Sharing is caring!

Podíl

tweet

Podíl

It’s time when once again to show on the past week. What were a few of the positive things that happened? What truly bothered you? Smál jsi se? Plakat? Stát na hlavě? Ať už jste minulý týden udělali cokoli, chci to slyšet. composing down all the crazy things that occurred over the past week is a great method to offer with stress. As our lives get busier as well as busier together with it is stress. It is time to let it all out so you can take pleasure in your weekend. get hold of the button code, make your blog publish as well as don’t fail to remember to leave your link with Mr. Linky!

This week went by as well swiftly which I am thankful for. I had a extremely rough week as well as now that it is Saturday, all the stresses of the past week has provided me a headache. I am hoping that this week will be much better.

My web traffic stats on my web site went down since I did not have time to go to extremely lots of blogs this past week. I feel absolutely dreadful about it since I understand I have devoted visitors that go to healthy mommies daily as well as I want to return the favor. perhaps my guilt has provided me a headache. I likewise fell about a day behind on all my composing assignments for the week. Guilty again!! I dislike feeling so guilty. I desire I had an office where I might just getaway to as well as be uninterrupted however when you are a WAHM there is no method you can prevent the “Mom” part.

Monday started out fantastic up until I had my o.b appointment. My daddy in legislation drove me to the visit as well as the youngsters stayed at Grandma’s. We got all the method down there as well as I signed the clipboard only to be called back to the front desk two minutes later. The gal at the desk stated that my medical had altered as well as they no longer accepted my insurance. The visit would expense me $85. I said, “What!! I did not modification my MediCal, nor did I provide any individual authorization to do that.” So she stated I might have the visit however they would requirement the repayment up front. I told her I did not have that type of money as well as I was going home. trying to stay friendly while I appeared to be a mad woman, the gal told me I might get in touch with my medical worker as well as have everything fixed. She assured me that they would most likely put me back on my old plan if I requested it. instead of going house ideal away as well as blogging the rest of Monday was spent crying as well as speaking on the phone with Chris as well as my mother.

Related  requirement money Help? A listing of the very best kinds of Loans for single Moms

On Tuesday I went to the office of Human help as well as spoke to the gal in fee of MediCal. She provided me some phone numbers to phone call as well as the rest of Tuesday was spent on the phone instead of blogging. one more work day shot. however at least I lastly got my medical figured out. I still have to make a couple a lot more phone phone calls on Monday before I can reschedule my o.b appointment.

Wednesday morning was going fantastic up until Conan got up. I might tell ideal away that he was not feeling extremely well. He had thrown up a couple of times the day before as well as on Wednesday I couldn’t get him to eat extremely much. when I really got him to eat a bit bit he threw up again. since our medical was so messed up I had no concept where to take him. luckily I had an visit with the gal from Birth as well as beyond as well as she told me that she inspected on my medical as well as we were all covered. She was a life saver! She provided me a few numbers to phone call for some clinics in the area as well as after she left I was on the phone again.

Conan got to see a physician later that afternoon as well as it turned out he only had an ear infection. His extremely very first ear infection. I’ve never heard of youngsters throwing up since of an ear infection. So the rest of Wednesday was spent taking care of Conan instead of blogging. luckily I did get WW up ideal away that morning as well as my giveaway as well.

Wednesday night I composed whatever that I wasn’t able to get to down on a notebook since the plan was to get caught up on Thursday. however you understand what? I absolutely failed to remember that Thursday was Courtney’s last day of instiTUTION, stejně jako ona měla jen půl dne. Od té doby, co letos dostala Strait A, jsme ji zaručili, vzali jsme ji na oběd a také vidět noc v muzeu. Takže to byl čtvrtek.

Související Co je pektin?

Včera jsem šel nakupovat se svou švagrovou. Šli jsme do tohoto opravdu úžasného kojence i dětského obchodu, Goores. Mají cokoli od sedadel vozidla po podkroví postele pro teenagery. Dostal jsem těhotenského obhájce a absolutně se mi to líbí! Rovněž jsem dostal ještě jeden zabezpečení prvního zámku pro lednici. To je jiné a také mnohem těžší odemknout, takže v ideálním případě bude Ciaru zabránit. Stejně jako jsem také objevil Bassinet, který chci, stejně jako sedadlo vozidla, které chci. Nyní je čas zachránit mé haléře, abychom za ně mohli zaplatit, než se narodí.

Takže teď tady jsem sobotní ráno se svým pořadačem a také seznamu blogů před sebou. Jsem šest článků za sebou. S největší pravděpodobností přemýšlíte, proč bych byl šest článků, když jsem byl schopen zveřejnit alespoň jeden příspěvek denně na zdravé maminky. Vydával jsem host na jiných blogech a také jsem zaplatil za složení i pro jiné webové stránky. Dostávám zaplaceno za složení mnoha těchto úkolů. Je tedy zásadní, abych učinil termíny. Předpokládám, že moje priority byly trochu zmatené. Pravděpodobně jsem je musel napsat jako první. Takže předpoklad, co budu dělat dnes odpoledne? Odpoledne strávím v klidné knihovně od veškerého hluku přímo tady v domově Talberta a také si udělám své úkoly. Vypadá to jako zábava, ne!

Chtěl bych slyšet o vašem týdnu. Připojte se a také si nepamatujte, abyste opustili svůj odkaz s panem Linkym. (Pokud dnes funguje vhodně.)

Související, co to naznačuje, když vaše tělo bolí

Popadněte víkendový reflexní kód

Připojte se k komunitě zdravých maminek

Odkaz na tento příspěvek: víkendové odraz #57-také ušní infekce uší jako vládní pojištění

0/5

(0 recenzí)

Sdílení se stará!

Podíl

tweet

Podíl

Leave a Reply

Your email address will not be published.